Gottamentor.Com
Gottamentor.Com

Ta reda på vem som vann på 2019 Critics Choice Awards



Ta Reda På Ditt Antal Ängel

The Crown - Säsong 4

(Des Willie / Netflix)

Prisutdelningssäsongens maraton fortsatte på söndag kväll med 26: e årliga Critics Choice Awards, som hedrade de bästa inom film och tv. Årets filmkandidater leddes av Netflix S Mank , som fick imponerande 12 nomineringar, med Hotfull följer tätt efter med 10 nomineringar. Ledarna i TV-nomineringarna var Netflix Ozark och Kronan , var och en upp till sex nomineringar.

Vi är så stolta över att fira det otroliga arbetet som släpptes under denna förlängda säsong, säger Critics Choice Association VD Joey Berlin. Under ett år då behovet av underhållning inte kunde förnekas, samlades branschen för att leverera vackra serier som glädde oss, utbildade oss, utmanade oss och framför allt förde oss alla tillsammans.


Vad är Critics Choice Awards?

Critics Choice Awards hålls årligen för att hedra de bästa inom film- och tv-prestationer av Critics Choice Association.

Vem är Critics Choice Awards 2021-vinnare och nominerade?

Filma

Bästa bilden

Da 5 blod (Netflix)
Ma Raineys Black Bottom (Netflix)
Mank (Netflix)
Hotfull (A24)
Världens nyheter (Universal Pictures)
Nomadland (Sökljusbilder) - VINNARE
En natt i Miami (Amazon Studios)
Lovande ung kvinna (Fokusfunktioner)
Sound of Metal (Amazon Studios)
Rättegången mot Chicago 7 (Netflix)

Bästa skådespelare
Ben Affleck- Vägen tillbaka (Warner Bros.)
Ahmed ris - Sound of Metal (Amazon Studios)
Chadwick Boseman - Ma Raineys Black Bottom (Netflix) - VINNARE
Tom Hanks - Världens nyheter (Universal Pictures)
Anthony Hopkins - Fadern (Sony Pictures Classics)
Delroy Lindo - Da 5 blod (Netflix)
Gary Oldman - Mank (Netflix)
Steven Yeun - Hotfull (A24)

Bästa skådespelare
Viola Davis - Ma Raineys Black Bottom (Netflix)
Andra Day – USA vs Billie Holiday ( Hulu )
Sidney Flanigan - Aldrig Sällan Ibland Alltid (Fokusfunktioner)
Vanessa Kirby - Bitar av en kvinna (Netflix)
Frances McDormand - Nomadland (Sökljusbilder)
Carey Mulligan - Lovande ung kvinna (Fokusfunktioner) - VINNARE
Zendaya - Malcolm & Marie (Netflix)

Bästa kvinnliga biroll
Chadwick Boseman - Da 5 blod (Netflix)
Sacha Baron Cohen - Rättegången mot Chicago 7 (Netflix)
Daniel Kaluuya - Judas och den svarta Messias (Warner Bros.) - VINNARE
Bill Murray - På klipporna (A24 / Apple TV +)
Leslie Odom, Jr. - En natt i Miami (Amazon Studios)
Paul Raci - Sound of Metal (Amazon Studios)


Bästa kvinnliga biroll
Maria Bakalova - Borat efterföljande Moviefilm (Amazon Studios) - VINNARE
Ellen Burstyn - Bitar av en kvinna (Netflix)
Glenn Close - Hillbilly Elegy (Netflix)
Olivia Colman - Fadern (Sony Pictures Classics)
Amanda Seyfried - Mank (Netflix)
Yuh-Jung Youn - Hotfull (A24)

Bästa regissör
Lee Isaac Chung - Hotfull (A24)
Emerald Fennell - Lovande ung kvinna (Fokusfunktioner)
David Fincher - Mank (Netflix)
Spike Lee - Da 5 blod (Netflix)
Regina King - En natt i Miami (Amazon Studios)
Aaron Sorkin - Rättegången mot Chicago 7 (Netflix)
Chloe Zhao - Nomadland (Sökljusbilder) - VINNARE

Bästa originalmanus
Lee Isaac Chung - Hotfull (A24)
Emerald Fennell - Lovande ung kvinna (Fokusfunktioner) - VINNARE
Jack Fincher - Mank (Netflix)
Eliza Hittman – Aldrig Sällan Ibland Alltid (Fokusfunktioner)
Darius Marder & Abraham Marder - Sound of Metal (Amazon Studios)
Aaron Sorkin - Rättegången mot Chicago 7 (Netflix)

Bästa anpassade manus
Paul Greengrass & Luke Davies - Världens nyheter (Universal Pictures)
Christopher Hampton och Florian Zeller - Fadern (Sony Pictures Classics)
Kemp Powers - En natt i Miami (Amazon Studios)
Jon Raymond & Kelly Reichardt - Första ko (A24)
Ruben Santiago-Hudson - Ma Raineys Black Bottom (Netflix)
Chloe Zhao - Nomadland (Sökljusbilder) - VINNARE

Bästa film
Christopher Blauvelt - Första ko (A24)
Erik Messerschmidt - Mank (Netflix)
Lachlan Milne - Hotfull (A24)
Joshua James Richards - Nomadland (Sökljusbilder) - VINNARE
Newton Thomas Sigel - Da 5 blod (Netflix)
Hoyte Van Hoytema - Grundsats (Warner Bros.)
Dariusz Wolski - Världens nyheter (Universal Pictures)

Bästa kostymdesign
Alexandra Byrne - Emma (Fokusfunktioner)
Bina Daigeler - Mulan (Disney)
Suzie Harman & Robert Worley - David Copperfields personliga historia (Sökljusbilder)
Ann Roth - Ma Raineys Black Bottom (Netflix) - VINNARE
Nancy Steiner - Lovande ung kvinna (Fokusfunktioner)
Trish Summerville - Mank (Netflix)

Bästa filmredigering
Alan Baumgarten - Rättegången mot Chicago 7 (Netflix) - VINNARE
Kirk Baxter - Mank (Netflix)
Jennifer Lame - Grundsats (Warner Bros.)
Yorgos Lamprinos - Fadern (Sony Pictures Classics)
Mikkel E. G. Nielsen - Sound of Metal (Amazon Studios) 0 VINNARE
Chloe Zhao - Nomadland (Sökljusbilder)

Bästa hår och smink
Emma (Fokusfunktioner)
Hillbilly Elegy (Netflix)
Ma Raineys Black Bottom (Netflix) - VINNARE
Mank (Netflix)
Lovande ung kvinna (Fokusfunktioner)
USA vs Billie Holiday (Uppströms)


Bästa originalsång
Alla gråter - Utposten (Screen Media Films)
Kämpa för dig - Judas och den svarta Messias (Warner Bros.)
Husavik (My Home Town) - Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (Netflix)
Jag gör (sett) - Livet framåt (Netflix)
Prata nu - En natt i Miami (Amazon Studios) - VINNARE
Tigress & Tweed - USA vs Billie Holiday (Uppströms)

Bästa originalpoäng

Alexandre Desplat - Midnight Sky (Netflix)
Ludwig Göransson – Tene t (Warner Bros.)
James Newton Howard - Världens nyheter (Universal Pictures)
Emile Mosseri - Hotfull (A24)
Trent Reznor & Atticus Ross - Mank (Netflix)
Trent Reznor, Atticus Ross och Jon Batiste - Själ (Disney) - VINNARE

Parade Daily

Kändisintervjuer, recept och hälsotips levereras till din inkorg. E-postadress Ange en giltig e-postadress.Tack för att du registrerade dig! Kontrollera din e-postadress för att bekräfta din prenumeration.

Bästa produktionsdesign
Cristina Casali, Charlotte Dirickx - David Copperfields personliga historia (Sökljusbilder)
David Crank, Elizabeth Keenan - Världens nyheter (Universal Pictures)
Nathan Crowley, Kathy Lucas - Grundsats (Warner Bros.)
Donald Graham Burt, Jan Pascale - Mank (Netflix) - VINNARE
Kave Quinn, Stella Fox - Emma (Fokusfunktioner)
Mark Ricker, Karen O'Hara & Diana Stoughton - Ma Raineys Black Bottom (Netflix)


Bästa visuella effekter
Vinthund (Apple TV +)
Den osynlige mannen (Universal Pictures)
Mank (Netflix)
Midnight Sky (Netflix)
Mulan (Disney)
Grundsats (Warner Bros.) - VINNARE
Wonder Woman 1984 (Warner Bros.)

Bästa främmande språkfilmen
Ytterligare en runda (Samuel Goldwyn Films)
Kollektiv (Magnolia Pictures)
La Llorona (Rysning)
Livet framåt (Netflix)
Hotfull (A24) - VINNARE
Två av oss (Magnolia Pictures)

Bästa unga skådespelare / skådespelerska
Ryder Allen - Palmer (Apple TV +)
Ibrahima Gueye - Livet framåt (Netflix)
Alan Who - Hotfull (A24) - VINNARE
Talia Ryder - Aldrig Sällan Ibland Alltid (Fokusfunktioner)
Caoilinn Springall - Midnight Sky (Netflix)
Helena Zengel - Världens nyheter (Universal Pictures)

Bäst skådespelare
Da 5 blod (Netflix)
Judas och den svarta Messias (Warner Bros.)
Ma Raineys Black Bottom (Netflix)
Hotfull (A24)
En natt i Miami (Amazon Studios)
Rättegången mot Chicago 7 (Netflix) - VINNARE

Bästa komedi
Borat efterföljande Moviefilm (Amazon Studios)
Den fyrtio år gamla versionen (Netflix)
Kungen av Staten Island (Universal Pictures)
På klipporna (A24 / Apple TV +)
Palm springs (Hulu och NEON) - VINNARE
Balen (Netflix)

Relaterad: Chadwick Boseman vinner en Golden Globe, plus resten av 2021-vinnarna

Tv

Bästa dramaserien
Bäst att ringa Saul (AMC)
Kronan (Netflix) - VINNARE
Den goda kampen ( CBS All Access )
Lovecraft Country (HBO)
Mandalorianen (Disney +)
Ozark (Netflix)
Perry Mason (HBO)
Det här är vi (NBC)

Bästa dramaskådespelare
Jason Bateman - Ozark (Netflix)
Sterling K. Brown - Det här är vi (NBC)
Jonathan Majors - Lovecraft Land (HBO)
Josh O'Connor - Kronan (Netflix) - VINNARE
Bob Odenkirk - Bäst att ringa Saul (AMC)
Matthew Rhys - Perry Mason (HBO)

Bästa dramaskådespelerska
Christine Baranski - Den goda kampen (CBS All Access)
Olivia Colman - Kronan (Netflix)
Emma Corrin - Kronan (Netflix) - VINNARE
Claire Danes - Hemland (Showtime)
Laura Linney - Ozark (Netflix)
Jurnee Smollett - Lovecraft Country (HBO)

Bästa dramaskådespelare
Jonathan Banks - Bäst att ringa Saul (AMC)
Justin Hartley - Det här är vi (NBC)
John Lithgow - Perry Mason (HBO)
Tobias Menzies - Kronan (Netflix)
Tom Pelphrey - Ozark (Netflix)
Michael K. Williams - Lovecraft Country (HBO) - VINNARE

Bästa kvinnliga kvinnliga biroll
Gillian Anderson - Kronan (Netflix) - VINNARE
Cynthia Erivo - The Outsider (HBO)
Julia Garner - Ozark (Netflix)
Janet McTeer - Ozark (Netflix)
Wunmi Mosaku - Lovecraft Country (HBO)
Rhea Seehorn - Bäst att ringa Saul (AMC)

Bästa komedieserien
Bättre saker (FX)
Flygvärdinnan (HBO Max)
Mamma (CBS)
PEN15 (Uppströms)
Ramverk (Uppströms)
Schitt's Creek (Pop)
Ted lasso (Apple TV +) - VINNARE
Vad vi gör i skuggorna (FX)

Bästa komedi skådespelare
Hank Azaria - Brockmire (IFC)
Matt Berry - Vad vi gör i skuggorna (FX)
Nicholas Hoult - Den store (Uppströms)
Eugene Levy - Schitt's Creek (Pop)
Jason Sudeikis - Ted lasso (Apple TV +) - VINNARE
Ramy Youssef - Ramverk (Uppströms)

Bästa komedi skådespelerska
Pamela Adlon - Bättre saker (FX)
Christina Applegate - Död för mig (Netflix)
Kaley Cuoco - Flygvärdinnan (HBO Max)
Natasia Demetriou - Vad vi gör i skuggorna (FX)
Catherine O'Hara - Schitt's Creek (Pop) - VINNARE
Issa Rae - Osäker (HBO)

Bästa komedi-biroll
William Fichtner - Mamma (CBS)
Harvey Guillén - Vad vi gör i skuggorna (FX)
Daniel Levy - Schitt's Creek (Pop) - VINNARE
Alex Newell - Zoeys extraordinära spellista (NBC)
Mark Proksch - Vad vi gör i skuggorna (FX)
Andrew Rannells - Svart måndag (Showtime)

Bästa komedi-biroll
Lecy Goranson - The Conners (ABC)
Rita Moreno - En dag i taget (Pop)
Annie Murphy - Schitt's Creek (Pop)
Ashley Park - Emily i Paris (Netflix)
Jaime Pressly - Mamma (CBS)
Hannah Waddingham - Ted lasso (Apple TV +) - VINNARE

Bästa begränsade serien
Jag kan förstöra dig (HBO)
Fru Amerika (FX)
Normala människor (Uppströms)
Handlingen mot Amerika (HBO)
Drottningens Gambit (Netflix) - VINNARE
Liten yxa (Amazon Studios)
Ångra (HBO)
Oortodox (Netflix)

Bästa TV-film
Dålig utbildning (HBO)
Mellan världen och mig (HBO)
The Clark Sisters: First Ladies of Gospel (Livstid)
Hamilton (Disney +) - VINNARE
Sylvies kärlek (Amazon Studios)
Vad konstitutionen betyder för mig (Amazon Studios)

Bästa Limited / TV-filmskådespelare
John Boyega - Liten yxa (Amazon Studios) - VINNARE
Hugh Grant - The Undoing (HBO)
Paul Mescal - Normala människor (Uppströms)
Chris Rock - Fargo (FX)
Mark Ruffalo - Jag vet att så mycket är sant (HBO)
Morgan Spector - Handlingen mot Amerika (HBO)

Bästa begränsade TV / film skådespelerska
Cate Blanchett - Fru Amerika (FX)
Michaela Coel - Jag kan förstöra dig (HBO)
Daisy Edgar-Jones - Normala människor (Uppströms)
Shira Haas - Oortodox (Netflix)
Anya Taylor-Joy - Drottningens Gambit (Netflix) - VINNARE
Tessa Thompson - Sylvies kärlek (Amazon Studios)

Bäst begränsad skådespelare för TV / film
Daveed Diggs - The Good Lord Bird (Showtime)
Joshua Caleb Johnson - The Good Lord Bird (Showtime)
Dylan McDermott - Hollywood (Netflix)
Donald Sutherland - Ångra (HBO) - VINNARE
Glynn Turman - Fargo (FX)
John Turturro - Handlingen mot Amerika (HBO)

Bäst begränsad skådespelerska för TV / film
Uzo Aduba - Fru Amerika (FX) - VINNARE
Betsy Brandt - Soulmates (AMC)
Marielle Heller - Drottningens Gambit (Netflix)
Margo Martindale - Fru Amerika (FX)
Winona Ryder - Handlingen mot Amerika (HBO)
Tracey Ullman - Fru Amerika (FX)

Bästa talkshow
Desus & Mero (Showtime)
Full frontal med Samantha Bee (TBS)
De Kelly Clarkson Show (NBC / Syndikerat)
Sent på kvällen med Seth Meyers (NBC) - VINNARE
The Late Show med Stephen Colbert (CBS)
Red Table Talk (Facebook Watch)

Bästa komediespecial
Fortune Feimster: Sweet & Salt (Netflix)
Hannah Gadsby: Douglas (Netflix)
Jerry Seinfeld: 23 timmar att döda (Netflix) - VINNARE
Marc Maron: End Times Fun (Netflix)
Michelle Buteau: Välkommen till Buteaupia (Netflix) - VINNARE
Patton Oswalt: Jag älskar allt (Netflix)

Bästa kortformserien
Andy Cohen Diaries (De)
Better Call Saul: Ethics Training med Kim Wexler (AMC / Youtube) - VINNARE
Mapleworth Mord (De)
Nikki Fre $ h (De)
Reno 911! (De)
Toning ut nyheterna (CBS All Access)

När var Critics Choice Awards 2021?

Efter en fördröjning på grund av COVID-19 ägde utmärkelsen rum söndagen den 7 mars.

Var ägde sig 2019 Critics Choice Awards ut?

Som svar på COVID-19-pandemin kommer showen att vara en personlig / virtuell hybrid med programledaren Taye Diggs och några av kvällens presentatörer bor på scenen i Los Angeles, och nominerade dyker upp på distans live från olika platser runt om i världen.

Vem var värd för Critics Choice Awards 2021?

Taye Diggs återvände som värd för tredje gången i rad.

Vem var Critics Choice Awards 2019 presentatörer?

Årets presentatörer ingår Kevin Bacon, Angela Bassett, Mayim Bialik, Orlando Bloom, Phoebe Dynevor, Morgan Freeman, Gal Gadot, Jim Gaffigan, Tony Hale, Chelsea Handler, Justin Hartley, Chris Hemsworth, Tyler Hoechlin, Jameela Jamil, Leslie Jordan, Javicia Leslie, Eva Longoria , Chrissy Metz, Mads Mikkelsen, Lin-Manuel Miranda, Jared Padalecki, Ashley Park, Kyra Sedgwick, Yara Shahidi, Elizabeth Tulloch, Courtney B.Vance och Catherine Zeta-Jones .

Vem hedrades vid 2019 Critics Choice Awards?

Zendaya kommer att få det femte årliga SeeHer-priset, utdelat av henne Malcolm & Marie Kosta John David Washington .

SeeHer-priset erkänner en kvinna som förkroppsligar värdena som anges av SeeHer-rörelsen, för att driva gränser, trotsa stereotyper och erkänna vikten av autentiska skildringar av kvinnor över hela underhållningslandskapet. Tidigare mottagare inkluderar Kristen Bell , Viola Davis , Gal Gadot och Claire Foy .

Relaterat: Alla Golden Globes 2021-mode från den röda mattan och stjärnornas hem!

Hur avgörs 2019 Critics Choice Awards-vinnare?

Priserna röstas ut av Critics Choice Association, den största kritikerorganisationen i USA och Kanada, som representerar mer än 400 tv-, radio- och online-kritiker och underhållningsreporter.

Se sedan vad Emma Corrin sa om att vinna en Golden Globe för Kronan.